Ajurvéda
Ajurvéda je starověká a nadčasová nauka o dosažení a udržení svého vlastního, optimálního zdraví a pohody. Ajurvéda pochází z Indie, kde se jejích technik a metod využívalo po tisíciletí a dodnes jsou velmi oblíbené nejen v Indii, ale po celém světě.

Historie Ajurvédy
Ájurvéda jsou tradiční léčebné disciplíny z Védské doby Indie. To je cca 5000 let stará kultura, což znamená, že velice dobře obstála ve zkoušce času. Ájurvéda je sanskrtské slovo, které se doslova překládá jako "moudrost života" nebo "poznání dlouhověkosti". V souladu s touto definicí, ájurvédská medicína řadí zdraví na vrchol života oproti absenci nemocí v těle. Moudří proroci a mudrci té doby se intuitivně snažili skloubit fyziologii s fungováním mysli a duchovna.
Ájurvédská medicína byla původně tradicí, která se předávala ústně, učení se předávalo z učitele přímo na učně, který s učitele žil bok po boku a učil se od něj v praxi. Nejstarší písemná fakta ájurvédských zásad lze nalízt na palmových listech. Základy jsou pak stanoveny v několika významných pojednání, včetně textů z Charaka, Sushruta a Vaghbhat. Tam jsou také četné i menší práce, psané v průběhu času a vysvětlují různá odvětví ajurvédy, mezi něž patří disciplíny, jako je všeobecné lékařství, pediatrie, chirurgie, toxikologie, gynekologie - plodnost a omlazení. Způsob jakým byly tyto disciplíny vysvětleny, že je nutné se v životě spoléhat a stavět na základních principech ajurvédy, že je lze použít prakticky v kterýkoliv den a věk, to jsou důvody, proč tyto principy fungují dodnes a dodnes jsou také tak oblíbení a stále živé.
Ájurvéda se tedy dědí po staletí jako kompletní léčebný systém, vyvíjí se, aby vyhovovala potřebám doby, a přesto zůstává zavázana k jeho základních principů. V Indii musí Ajurvédský lékař projít alespoň 5 let postgraduálním studijním program Ayurvédic medicine a chirurgie), aby se stal kvalifikovaným ajurvédským lékařem. Na Západě, není ajurvéda mnohdy uznáván ani jako doplňkový či alternativní zdravotnický systém z pohledu National Institutes of Health (mezinárodní institut zdraví), ale přesto ajurvéda kvete v různých vzdělávacích institutech a nachází si cestu do srdcí mnoha z nás.


Základní principy Ajurvédy


Zatímco ajurvédské principy mohou být použity k vysvětlení složitosti nejen zdraví, ale i světa kolem nás, existuje několik jednoduchých faktů, které se stanou základními stavebními kameny pro život:
" Ájurvédským zásadní přístupem pro blahobyt v životě je, že musíte dostat svůj jedinečný tělesný stav rovnováhy a to v celém bytí - těla, mysli a ducha.
" Ajurvéda pohlíží na svět ve světle 3 konstitučních principů: Váta ,Pitta a Kapha Ty jsou podrobněji vysvětleny níže.
" První linie obrany v boji proti nerovnováze je odstranit příčinu problému. Pokud to co dělá problém je postaveno mimo hru, tělo má schopnost začít vytvářet samoozdravné funkce . Velmi jednoduchý příklad: pokud žijeme ve znečištěném prostředí, prach a různé částečky vám vytváří kašel, rýmu, alergie, pak není nic jednoduššího než že se zbavíme těchto látek, které vám to způsobují. Možnosti: použiju denně výplachy nosu a hrdla, budu inhalovat do dutin bylinné výpary tak, aby se částečky a látky uvolnili a dostali se ven. Tělo pak přestane vytvářet obranný hlen, přestanou senné rýmy, kašle a podobně. Nebo se odstěhuji, abych zabránil vdechnutí těchto škodlivin:
" Pokud existují nějaké přetrvávající nerovnováhy po odstranění podněcování příčin( viz výše), pak přineseme do těla rovnováhu pomocí protikladů. Například, Ayurvedský lék na nadměrné teplo je, že použijeme něco chladícího. Takže pro přebytečného tepla nebo kyselost v zažívacím systému, můžete použít chlazující a uklidňující byliny, jako např. mátový studený čaj.
" Vždy podporujeme trávící oheň tak, aby strava mohla být absorbována a odpad, mohl být lehce a pravidelně odstraněn.
Vata, Pitta a Kapha
V Ayurvédě existují tři základní druhy konstitucí - energií. Principy známé jako doši. V mnoha ohledech jsou doši -Vata, Pitta a Kapha- základními stavebními kameny hmotného světa. Všechny tři lze nalézt ve všem a všude, ovšem v různých poměrech.
Vata
Složená ze vzduchu a prostoru, Váta je suchá, lehká, chladná, drsná a jemná. Je všudypřítomná, pohyblivá a jasná. Jako taková Vata spravuje princip pohybu. Jakýkoli tělesný pohyb, žvýkání, polykání, nervové impulsy, dýchání, pohyby svalů, myšlení, peristaltiku, stolice, močení, menstruace, vyžaduje vyváženou Váta. Při nevyvážené Vátě v jakémkoliv poměru, mohou být tyto tělesné nebo mentální pohyby, nežádoucím způsobem ovlivněny.
Pitta
Pitta přináší vlastnosti ohně a vody. Pitta je ostrá, pronikavá, teplá, světlá, tekutá, rychlá a mastná. Hlavní doménou Pitty transformace - přeměna. Stejně jako oheň přeměňuje vše čeho se dotkne, tak přesně tak mění ale také zpracovává Pitta vše čeho se v těle dotkne. Takže pitta dohlíží na trávení, metabolismus, udržování teploty, smyslové vnímání a chápání. Nevyvážená Pitta může vést k ostrosti a zánětu zvláště v těchto oblastech.
Kapha
Kapha, složená ze země a vody, je těžká, studená, matná, hladká, hustá, měkká, statická, tekutá, tvrdá a blátivá. Jako kapha řídí stabilitu a strukturu, tvoří podstatu lidského těla, z kostry do různých orgánů k mastným molekulám (lipidům), které podporují tělo. Přebytek Kapha vede k nadbytku hustoty, tíže a celkově k přebytek v těle čehokoliv.
Váše Unikátní konstituce
Klíčem k ájurvédskému wellness a pomoci k uzdravení je poznání, že zdraví není o "jeden lék pro všechny". Člověk musí pochopit jedinečnou povahu - konstituci každého člověka další faktory s přihlédnutím k individuálním situacím, ročním obdobím, nemocem a tak dále.
Každý člověk má ájurvédskou konstituci, která je mu tak specifická, a jakýkoli posun mimo tuto konstituci způsobuje zdravotní nerovnováhu; pokud tyto nerovnováhy nejsou řešeny, Ájurvéda říká, že se může vyvinout nemoc, popř smrt. Takže, první známky nerovnováhy slouží jako výzva, abychom udělali jemné a přirozené postupy chování k návratu do rovnováhy, jako je například úprava stravovacích návyků, změnu každodenních činností, podstoupení rejuvenačních nebo panchakarmatických programů a na nějaký čas přidání bylin do svého života.
Určení své prakriti-vaše vrozená přirozená a vyvážený konstituce, vyžaduje posouzení svého nejpřirozenějším stavu. Pro toto je vhodné navštívit svého ajurvédského terapeuta. Zvažte svou fyzickou strukturu, stejně jako duševní a emocionální tendence. Nezapomeňte myslet na to, co je nejpřirozenější pro vás, nežli to, jaký byste chtěli být, nebo co je štaně. Ájurvéda říká, že můžete pochopit svou základní podstatu a tendence tím, že pochopíte váš rovnovážný stav.
Dóša nerovnováha (vaše vikrti, nebo-li současný stav) se může projevit v nejrůznějších fázích. Od celá škály diagnostikovaných nemocí se závažnými komplikacemi až celkovému pocit "něco není v pořádku". Na toto Ayurveda říká: máme rozsáhlou sadu léčebných nástrojů a možností. Je z čeho vybírat; ale bez ohledu na léčbu, je cílem obnovit svoji přirozenou rovnováhu Vata, Pitta a Kapha.
Ayurveda a opravné prostředky
Ájurvéda nabízí celou řadu způsobů, jak vyvážit doshas a najít pohodu. Klíčem k úspěchu je najít rovnováhu s celostním přístupem adresovaným mysli, tělu i duchu. Ájurvédské prostředky čerpají z několika způsobů:
" Změna stravovacích návyků - dieta
" Životní styl a úprava činností či nečiností
" Bylinné doplňky
" Tělesné cvičení jógy, Pranajama (Dechové techniky) a meditace
" Masážní a Marma terapie (stimulace energetických tlakových bodů)
" Očistné procesy (Panchacarma)
" A mnohem víc!
Naše webové stránky nabízí tipy od Dr. Welch, Habbar, Mudr.Ziskova na vyvažování Vata , Pitta a Kapha .
Chcete-li se dozvědět více o individuálním přístupu pro vás, zvažte návštěvu ajurvédského lékaře, nebo terapeuta.
  • PŘIHLÁŠENÍ
LOGIN
HESLO
Přihlásit
Registrace
Zapomenuté heslo
  • DOPORUČTE NÁS